Tuff Enuff
| ||
Przystanek Woodstock w 2015 | ||
Rok założenia | 1992 | |
Pochodzenie | Polska Chorzów | |
Gatunek | thrash metal, groove metal | |
Aktywność | 1992–2003, 2007–2008, 2011– | |
Wydawnictwo muzyczne | Metal Mind Productions Fonografika | |
Powiązania | HeR, Lipali | |
Strona internetowa |
Tuff Enuff – polska grupa muzyczna, wykonująca szeroko rozumiany thrash metal z naciskiem na groove metal (muzycy zespołu swój styl muzyczny określają jako „power groove”[1])
Spis treści
1 Historia
1.1 Cyborgs Don’t Sleep (1996)
1.2 Diablos Tequilos (1997)
1.3 LD – Tuff Enuff Remixed By 2.47 – LD (1997)
1.4 Dalsze losy – inne projekty
1.5 Wznowienie działalności
1.6 Sugar, Death and 222 Imperial Bitches (2014)
2 Muzycy
3 Dyskografia
4 Przypisy
5 Linki zewnętrzne
Historia |
Grupa została założona w 1992 roku w Chorzowie[2]. Nazwa zespołu „Tuff Enuff” stanowi przeinaczenie fonetyczne angielskich słów „tough enough” – pol. „wystarczająco twardy”. Zespół miał swoje początki w 1990 roku[3]. Jednak stały skład ukształtował się dopiero w 1995 roku, a rok później zespół podpisał kontrakt płytowy z firmą Metal Mind Productions.
W swojej muzyce zespół łączy thrash metal z nurtem hardcore punk oraz industrialem, przyprawiając to dużą dawką specyficznego humoru i energii scenicznej. Co szczególnie ciekawe grupa w swoich utworach nie stosuje spisanych tekstów, lecz wokaliści śpiewają jazzową techniką wokalną scat, używaną m.in. przez znanych wokalistów jazzowych jak Louis Armstrong czy Urszula Dudziak.
Grupa brała udział w wielu edycjach festiwali muzyki rockowej i metalowej w Polsce i za granicą: Mayday Rock Festiwal, katowickich Odjazdach, Metalmanii, Intermedia, Sopot Rock Festiwal, Przystanku Woodstock , Metal Hammer Festival na festiwalu w Węgorzewie. Poza tym odbywał trasy koncertowe towarzysząc zespołom: Fear Factory, Testament, Paradise Lost, Acid Drinkers (Trasa State of Mind Report w 1998), Vader, Illusion, Hunter, Kazik na Żywo, Flapjack, Corozone, Blenders.
Cyborgs Don’t Sleep (1996) |
Debiutem płytowym był wydany w 1996 roku album Cyborgs Don’t Sleep. W zawartej na nim muzyce zespół ukazał połączenie gatunków thrash metal, hardcore punk, industrial, potrafiąc podejść z dystansem i humorem do wykonywanej stylistyki. Za najbardziej znany przejaw tego uchodzi przeróbka utworu „Ob-La-Di, Ob-La-Da” grupy The Beatles, zatytułowana przez Tuff Enuff „Piosenka z filmu o Korkim”[4] (w nawiązaniu do znanego w Polsce amerykańskiego serialu telewizyjnego Dzień za dniem emitowanego na początku lat 90. w TVP1, który poprzedzany był ww. utworem The Beatles). Na albumie znalazł się także utwór o wymownym tytule Disco Relax odnoszący się do audycji telewizyjnej „Disco Relax” emitowanej w latach 1994–2002 na antenie telewizji Polsat.
Album był promowany przez zespół podczas trasy koncertowej z grupą Acid Drinkers (po wydaniu przez nich płyty The State of Mind Report).
Diablos Tequilos (1997) |
Druga płyta zatytułowana Diablos Tequilos była niewątpliwie kontynuatorką sprawdzonych patentów z debiutu. Także tym razem muzycy podeszli do sprawy pomysłowo i z wielką wyobraźnią. Album zawierał jednak więcej mocno metalowych motywów, choć z drugiej strony pojawiły się także akustyczne gitary odgrywające latynoamerykańskie melodie.
Na tym wydawnictwie obowiązki wokalisty przejął dotychczasowy członek zespołu Bandog – „Wörkie”, który zastąpił Rafała Taracha. Jak wyjaśnił „Ziuta” w wywiadzie: „O odejściu Rafała zadecydowały powody muzyczne. Słysząc nowe utwory stwierdził, że jest za ostro, że nie chce iść w tym kierunku. Wörkiego widzieliśmy na festiwalu w Koszalinie i na Odjazdach. Zrobił na nas spore wrażenie. Wysłuchałem płyty Bandoga i stwierdziłem, że to jest człowiek, który powinien spróbować u nas zaśpiewać.”[5]
Album zawierał wiele odniesień do Ameryki Łacińskiej, zarówno w warstwie wspomnianych wstawek muzycznych, lecz także w odniesieniu do słownictwa używanego w tekstach, jak również aluzje do używek pochodzących z tego rejonu świata. „Ziuta” tak wyjaśnił te korelacje oraz inspiracje przy powstawaniu tej płyty: „(Latynoski klimat zawdzięczamy) wpływowi tequili, piwa zwanego Cervezą oraz seniorit pojawiających się w życiu każdego mężczyzny. Wszystkiego, co miłe. Całe to diabełkowanie zaczęło się prawie rok temu, z tym że tequila pojawiła się stosunkowo niedawno, podczas trasy z LD. Mieliśmy okazję trochę jej posmakować i nasunęła nam ostateczny kierunek pracy. Na całym świecie ludzie zaczęli myśleć o ciepłych, latynoskich klimatach, nagle zaczęło się dużo mówić o Meksyku – podświadomie to na nas podziałało. (...) Klimat meksykański ma być oazą spokoju, kojarzy nam się z wyzwoleniem. Agresja, z jaką zagraliśmy na płycie, w pełni oddaje to, w jaki sposób świat jest przytłaczany, miażdżony betonowymi blokami. Meksyk jest chyba jedynym miejscem w miarę nieskażonym cywilizacją.”[5]
Specyficzne poczucie humoru Tuff Enuff znalazło tym razem wyraz choćby w utworze „Rodman” (na cześć amerykańskiego koszykarza, Dennisa Rodmana – utrzymanym w spokojnym charakterze, zawierającym m.in. riff pochodzący z piosenki Hey Joe wykonywanej niegdyś przez Jimiego Hendrixa[6].
Materiał z „Diablos Tequilos”, zespół promował na trasach wraz z olsztyńskim zespołem Vader, a następnie z trójmiejskim Illusion, występując jako support.
LD – Tuff Enuff Remixed By 2.47 – LD (1997) |
W 1997 pod szyldem LD wydano album Tuff Enuff Remixed By 2.47, zrealizowany wraz z Bogusławem Pezdą (muzykiem grupy Agressiva 69, z którym grupa współpracowała podczas pracy nad pierwszą płytą). Płyta zawierała remiksy utworów Tuff Enuff.
Dalsze losy – inne projekty |
Tomasz „Ziuta” Zdebik tworzył klimatyczną muzyką jako projekt Decadence (dwuosobowy skład, elektronika, gitara, telewizory i poezja w wykonaniu autorów m.in. Wojciecha Kuczoka[3]).
Rafał Taracha po odejściu z Tuff Enuff założył zespół Novak z którym nagrał w roku 2000 płytę Supermagol dla Warner Bros. Records Poland[7].
W 2001 „Ziuta” trafił do zespołu HeR, którego założycielem był wokalista i gitarzysta Łukasz „Jeleń” Pol (znany też z formacji Hetane). W 2003 roku dołączył do nich Adrian „Qlos” Kulik (grał w nim do 2004 roku).
Tuff Enuff zawiesił działalność w 2003 roku. W 2003 roku „Qlos” dołączył do projektu muzycznego Lipali, zespołu Tomasza Lipnickiego (wcześniej Illusion).
W 2007 roku na krótki okres nastąpiła reaktywacja Tuff Enuff w nowym składzie: Tomasz „Sivy” Biskup (grający także w Hard Work), Marcin „Maryan” Papior (Piersi) i „Qlos” (Lipali) oraz nowy wokalista, „John Doe”. W międzyczasie z zespołem współpracował także Liroy, z którym Tuff Enuff wystąpił w finale Szansy na sukces 2008. Z tej kooperacji powstał utwór „SecretService75 feat. Liroy” (wziął w nim udział także Radoskór)[8]. Była to gitarowa wersja utworu Liroya „Ta noc jest za krótka” z płyty Grandpaparapa (Powrót króla) (2007).
„Sivy”, jako „T.Bishop”, jest też członkiem grupy producenckiej SecretService75 wykonującej muzykę elektroniczną, alternatywną i minimalistyczną[9].
Wznowienie działalności |
Na przełomie 2010/2011 zespół Tuff Enuff został ponownie reaktywowany tym razem na dobre i w składzie z pierwszej płyty Cyborgs Don’t Sleep. W lutym 2011 roku grupa zagrała pierwsze koncerty. Jak przyznał w wywiadzie Tomasz Zdebik: „Chyba dopiero teraz czas na naszą pętlę czasową”[10]. W czerwcu grupa wystąpiła w Oslo.
20 sierpnia 2011 ruszyła oficjalna strona grupy pod adresem [1]. Na 19 września 2011 przewidziano premierę reedycji obu dotychczasowych płyt grupy: Cyborgs Don’t Sleep i Diablos Tequilos, których podjął się ich pierwotny wydawca, firma Metal Mind Productions. Albumy zostały ponownie zremasterowane i wzbogacone w nowe okładki (digipack)[11].
Dalsze trzy występy koncertowe zaplanowano na jesień 2011 roku. Odbyły się 1 października w Katowicach (Spodek), 5 listopada w Gdańsku (Ergo Arena), 25 listopada w Warszawie (Torwar). Były związane z promocją albumu The Best of Illusion grupy Illusion, lecz były też rodzajem występów wspomnieniowych, gdyż podczas minitrasy obok Tuff Enuff i Illusion wystąpił również reaktywowany zespół Flapjack[12].
W listopadzie 2011 grupa udostępniła nowy utwór pt. „I am your conscience”[13], do którego w grudniu 2011 nakręcono teledysk[14][15].
Funkcję perkusisty przejmował Łukasz Jeleniewski, z uwagi na to, że Marcin „Maryan” Papior nie był w stanie występować regularnie wskutek zobowiązań z zespołem Piersi[16]. Następnie Jeleniewski na stałe został perkusistą Tuff Enuff.
Sugar, Death and 222 Imperial Bitches (2014) |
W połowie 2014 grupa zapowiedziała premierę swojego trzeciego albumu studyjnego pt. Sugar, Death and 222 Imperial Bitches[17], który miał premierę 10 października 2014[18]. Płyta Tuff Enuff została nagrana w czterech różnych studiach: w Norwegii (Grørud Norge), Polsce (NEST), Wielkiej Brytanii (Bruce Avenue) i Irlandii (Park Road Studios), a za miksowanie i mastering całości odpowiedzialny był Jacek Miłaszewski znany z produkcji płyt zespołów Acid Drinkers i Hunter[19][20][21]. Grupa promowała płytę podczas trasy koncertowej w listopadzie 2014[22][23][24]. Ponadto album promowały dwa single, „Jedna myśl”[25] i „Suicide Girl”[26] oraz teledyski do utworów „Jedna myśl” (2014)[27] i „United” (2015, wideo zrealizował Rafał „Hau” Mirocha, były wokalista grupy Dynamind)[28][29].
Na początku 2016 poinformowano o odejściu Rafała Tarachy z grupy Tuff Enuff[30]. W kwietniu 2016 nowym wokalistą zespołu został ogłoszony Petro[31].
Muzycy |
- Obecny skład zespołu
Tomasz „Ziuta” Zdebik – gitara, śpiew
Tomasz „Sivy” Biskup – gitara, śpiew
Adrian „Qlos” Kulik – gitara basowa, śpiew
- Łukasz „Roman” Romanowski – perkusja
- „Petro” – śpiew
- Byli członkowie zespołu
Łukasz „Luk” Jeleniewski – perkusja- „Wörkie” – śpiew
- Adam „Andy” Niesporek – śpiew
- „John Doe” – śpiew (2007–2008)
- Łukasz „Lipa” Lisiak – perkusja
Marcin „Maryan” Papior – perkusja
Rafał „Taracha” Taracha – śpiew
Dyskografia |
- Albumy studyjne
Cyborgs Don’t Sleep (1996) – Metal Mind Productions CD 0036
Diablos Tequilos (1997) – Metal Mind Productions CD 0043
Sugar, Death and 222 Imperial Bitches (2014) – Fonografika[32]
- Single
- „Potato Monster Terror” MCD (1996)
- „Mortadella Atack” MCD (1997)
- „Jedna myśl” (2014)
- „Suicide Girl” (2014)
- Album z remiksami
Tuff Enuff Remixed By 2.47 (1997)
- Ścieżka dźwiękowa
Gniew (1998) – utwór „Sedum” (Koch International)[33]
- Występy gościnne
Bandog na płycie Gangska (1997) w utworze „Old school respect”.
Illusion na płycie Illusion 6 (1998) w utworach „No Man” i „Pukany”.
- Notowane utwory
Tytuł | Rok | Pozycja na liście | Album |
---|---|---|---|
Turbo Top | |||
„Suicidal Girl” | 2014 | 6[34] | Sugar, Death and 222 Imperial Bitches |
Przypisy |
↑ ArekA. Lerch ArekA., Tuff Enuff – stare Tuff, nowe Enuff..., violence-online.pl, 26 września 2014 [dostęp 2018-12-29] .
↑ Tuff Enuff, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
↑ ab HeR: „222 pytania, czyli wypytamy Ziutę”, muzyka.pl, 17 listopada 2004 [dostęp 2010-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-25] .
↑ Cyborgi & Tequila, wsp.krakow.pl, luty 2003 [dostęp 2010-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-07] (pol.).
↑ ab BartekB. Koziczyński BartekB., Wywiady: Tuff Enuff – diabełkowanie, terazrock.pl, 1 sierpnia 1997 [dostęp 2010-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2014-01-17] .
↑ Teraz Rock | jedyne pismo rockowe w Polsce
↑ Recenzja płyty: Novak – „Supermagol”, muzyka.onet.pl, 20 czerwca 2000 [dostęp 2010-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-11] .
↑ Tuff Enuff, myspace.com [dostęp 2010-04-03] .
↑ Secret Service 75, myspace.com [dostęp 2010-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-05] .
↑ Wywiady: Tuff Enuff - Tomasz „Ziuta” Zdebik, rockarea.eu [dostęp 2011-01-28] .
↑ Troche starych nowości..., tuffenuff.pl [dostęp 2011-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-24] .
↑ Illusion wraca na scenę. Jesienią koncert w Ergo Arenie, trojmiasto.pl [dostęp 2011-04-30] (pol.).
↑ Tuff Enuff „I am your conscience” demo 2011, tuffenuff.pl [dostęp 2011-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-29] .
↑ „I am your conscience” – klip, tuffenuff.pl [dostęp 2011-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-15] .
↑ Tuff Enuff – „I am your conscience”, youtube.com [dostęp 2011-12-27] (pol.).
↑ Łukasz Jeleniewski (Lipali), magazynperkusista.pl [dostęp 2014-07-13] (pol.).
↑ Nowa płyta Tuff Enuff prawie gotowa!, tuffenuff.com.pl [dostęp 2014-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14] .
↑ Konrad SebastianK.S. Morawski Konrad SebastianK.S., Tuff Enuff – „Sugar Death and 222 Imperial Bitches”, magazyngitarzysta.pl, 21 listopada 2014 [dostęp 2015-05-15] .
↑ Nowości muzyczne 2014: Nowa płyta Tuff Enuff - Sugar, Death and 222 Imperial B****** [video], eskarock.pl, 21 lipca 2014 [dostęp 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff - „United” (wideo), cgm.pl, 13 kwietnia 2015 [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-13] .
↑ Tuff Enuff - „Sugar Death and 222 Imperial Bitches”, metalzine.pl, 19 listopada 2014 [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-13] .
↑ Ogłaszamy! Trasa 2014!, tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ Do miast na listopadowej trasie dochodzi Malbork, tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ 222 Imperial bitches Tour 2014 dobiegł końca!, tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff - „Jedna nyśl” (Lyric video), tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ Premiera „Suicidal Girl”, tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff - „Jedna myśl” - (official video), youtube.com, 13 sierpnia 2014 [dostęp 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff „United”! New Video!, tuffenuff.com.pl [dostęp 2015-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff – „United”, youtube.com, 1 kwietnia 2015 [dostęp 2015-05-15] .
↑ Tuff Enuff bez wokalisty, rockmetal.pl, 1 lutego 2016 [dostęp 2016-05-01] .
↑ The band at 2016 – Qlos, Sivy, Roman, Ziuta and new member Petro!, tuffenuffband.tumblr.com, kwiecień 2016 [dostęp 2016-05-01] (ang.).
↑ „Sugar, Death and 222 Imperial Bitches” – Tuff Enuff, fonografika.pl [dostęp 2014-11-26] (pol.).
↑ „Gniew”, filmpolski.pl [dostęp 2010-04-03] (pol.).
↑ Turbo Top notowanie 394, antyradio.pl [dostęp 2014-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
Linki zewnętrzne |
- Oficjalna strona
Tuff Enuff na YouTube