Czwórka (stacja radiowa)







Zobacz też: Czwórka w innych znaczeniach tego słowa.






































Czwórka


Państwo

 Polska
Język
polski
Siedziba

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa
Założono

2 stycznia 1976 jako PR4
8 października 1994 jako PR Bis
26 maja 2008 jako PR Euro
2 sierpnia 2010 ponownie jako PR4
1 września 2016 jako Czwórka
Właściciel

Polskie Radio, Skarb Państwa

Redaktor naczelny

Hanna Dołęgowska

Format stacji
muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, dla młodego odbiorcy
Transmisja DAB+

MUX-R3

Strona internetowa



Piknik naukowy Radia Bis, 2006


Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.


8 października 1994 dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularnonaukowym, adresowana do młodzieży. 26 maja 2008 stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy. 2 sierpnia 2010 stacja powróciła do dawnej nazwy Polskie Radio Program IV[1]. 1 września 2016 roku stacja opuściła swoje częstotliwości analogowe na rzecz Polskiego Radia 24, kontynuując emisję w internecie, HbbTV i systemie radiofonii cyfrowej[2]DAB+. W związku z uwarunkowaniami prawnymi obligującymi Polskie Radio do emisji w systemie UKF "Programu IV Polskiego Radia" tytuł ten także odebrano Czwórce na rzecz anteny informacyjnej.


W latach 2011–2014 stacja realizowała także projekt Radio na Wizji, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Radio na Wizji


    • 2.1 Historia Czwórki na Wizji




  • 3 Ludzie Radia


    • 3.1 Dyrektorzy – redaktorzy naczelni


    • 3.2 Audycje, ich autorzy, wydawcy, prowadzący i lektorzy


    • 3.3 Pracownicy nie wymienieni wyżej




  • 4 Odbiór analogowy – dawne częstotliwości radiowe


  • 5 Odbiór cyfrowy


  • 6 Słuchalność


  • 7 Zobacz też


  • 8 Przypisy


  • 9 Linki zewnętrzne





Historia |


Przez pierwsze lata działalności nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. Przez trzy lata, w związku z zawaleniem się masztu radiowej Jedynki w Gąbinie i remontem masztu w Raszynie, dzieliła czas antenowy z radiową Dwójką, nadając od 9 do 17 (na falach długich od 8 do 18), począwszy od 24 września 1997. 1 września 2000 roku nastąpiło rozdzielenie, jednak stacja przejęła tylko część poprzednich częstotliwości, przez co mimo swego ogólnopolskiego charakteru nie obejmowała swym zasięgiem całego kraju[potrzebny przypis]. W sierpniu 2002 roku dysponowała 33 nadajnikami fal ultrakrótkich oraz jednym nadajnikiem fal długich[3]. Tuż po północy z 30 na 31 maja 2007 roku (alokacja częstotliwości Polskiego Radia) zmniejszony został zasięg stacji na korzyść Jedynki.


W 2004 roku postanowiono dokonać zmiany formatu stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą ilością audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z kultową niegdyś Radiostacją, np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4-0,6% w skali kraju).


W 2005 posadę szefa anteny objął Paweł Sito, który podniósł poziom ramówki i przyjął nowych ludzi (np. Novikę), jednak wkrótce został zwolniony. Głównym tego powodem była audycja, do której (po śmierci Jana Pawła II) zaprosił obok osób wierzących również ateistów, feministki i inne osoby krytycznie patrzące na ówczesną żałobę.


Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 6 lipca 2006 nowym dyrektorem Radia Bis został Jacek Sobala, dziennikarz radiowy.


Po objęciu stanowiska Jacek Sobala interweniował w sprawie programu „Masala” Maksa Cegielskiego, którego wydanie przypadające na następną niedzielę miało dotyczyć walki z faszyzmem w Polsce, a do studia zostali zaproszeni działacze antyfaszystowskiej organizacji Nigdy Więcej. Zapowiedź programu wspominała, że „podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską”. Prowadzący nie zgodzili się na zmianę tematu audycji i została ona zdjęta z ramówki.


W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal.


Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%[4].




Logo Polskiego Radia Euro (2008-2010)


W 2009 Roku Polskie Radio Euro przeprowadziło kilka akcji m.in. „Akcja Reakcja w czwartym Wymiarze”, „Od Morza do Morza (Szwecja)”, „Eurostopem po Polsce”, „Lista Przebojów Nadaje się! 2009”. Jesienią 2010 roku, już jako Czwórka, stacja zorganizowała akcję "Czwórka w wielkim mieście” – w jej ramach ekipa stacji co weekend odwiedzała największe miasta w Polsce, nadając z nich regularny program wypełniony dodatkowo ciekawostkami oraz rozmowami z najważniejszymi ludźmi każdego z odwiedzanych miast. Od czerwca 2014 roku Radiowa Czwórka realizuje cykl audycji wyjazdowych „PlenAir”, podczas których gości w różnych miejscach Polski. Audycje PlenAir nie ograniczają się do jednego tematu, inspiracją jest miejsce, programy prowadzone są przez różnych czwórkowych prowadzących. Wspólnym elementem jest dobra zabawa – rozmowy, relacje oraz zapewnienie różnorodnych atrakcji[potrzebny przypis]



 Z tym tematem związana jest kategoria: Dziennikarze Czwórki.


Radio na Wizji |







































Radio na Wizji

Data startu

18 stycznia 2011
Data zakończenia

31 sierpnia 2014
Format obrazu

16:9
Właściciel

Polskie Radio
Kraj nadawania
Polska
Język
polski
Siedziba
Warszawa
Udziały w rynku
0,00%[5](sierpień 2012)

Strona internetowa

Czwórka – Radio na Wizji (także: Czwórka – Radio z Wizją, Czwórka na Wizji, Czwórka z Wizją) to projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego[6]. Było to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Czwórka z Wizją była obecna początkowo na satelicie i w wielu sieciach kablowych. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z emisji satelitarnej stacji, co ograniczyło szeroką dystrybucję. Stacja pozostała dostępna w nielicznych sieciach kablowych (m.in. UPC Polska, Toya, Echostar Studio), internecie oraz na urządzeniach mobilnych[7]. 18 sierpnia 2014 stację wycofano z największej sieci kablowej UPC[8]. 31 sierpnia 2014 zakończono projekt.



Historia Czwórki na Wizji |


Radio na Wizji było autorskim pomysłem ówczesnego prezesa Polskiego Radia, Jarosława Hasińskiego[7]. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach 85-lecia Polskiego Radia[9]. Na potrzeby projektu, Studio S-2 Polskiego Radia zostało przebudowane i dostosowane technicznie do nadawania programu telewizyjnego, przy zachowaniu wysokich parametrów akustycznych[9]. Kilka miesięcy przed uruchomieniem, ramówka Programu IV dostosowana została do potrzeb nowego charakteru stacji[10]. Docelowo miał to być kanał o profilu publicystyczno-rozrywkowym, skierowanym głównie do odbiorców w wieku 25-45 lat[6].


Od 17 grudnia 2010, czyli od chwili uruchomienia emisji testowej, odbiór możliwy był poprzez łódzką sieć kablową Toya[6]. Później kanał był dostępny również w kilku innych w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. Podpisano także umowę z francuską firmą Eutelsat, mającej wysyłać sygnał Radia na Wizji na całą Europę oraz na część Afryki i Azji[6]. 10 stycznia 2011 emisja testowa pojawiła się na należącym do konsorcjum Eutelsat satelicie Hot Bird[11].


Oficjalny, regularny przekaz Radia na Wizji rozpoczęto w dniu 18 stycznia 2011 o godzinie 23:00[12].


Od 13 lutego 2011 Radio na Wizji można oglądać poprzez stronę internetową Polskiego Radia. Zapowiedziano wtedy także, że Radio na Wizji będzie można odbierać również za pomocą telewizji mobilnej (DVB-H)[9].


Obraz nadawany był w formacie 16:9 i rozdzielczości 720x576[9]. W siedzibie Polskiego Radia sygnał można odbierać w nieskompresowanym formacie HD-SDI[10].


22 lutego 2011, jako pierwsza w Polsce, łódzka sieć kablowa TV-SAT 364 udostępniła swoim abonentom Czwórkę – Radio na Wizji HD[13]. Sygnał wejściowy to HD-SDI w rozdzielczości 1080i50[13].


Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji satelitarnej, która stanowiła dosył sygnału dla części sieci kablowych i na platformach satelitarnych[14]. Planowany budżet wynosił 3,5 mln zł[14], a tymczasem bilans roczny Polskiego Radia to strata 30 mln zł[15]. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób czyli 0,01% widzów[14]. Jednocześnie postanowiono kontynuować emisję w Internecie i na urządzeniach mobilnych[7].


W kolejnych dniach po podjęciu decyzji o zakończeniu telewizyjnej emisji, Polskie Radio rozpoczęło zrywanie umów na nadawanie Radia z Wizją z poszczególnymi operatorami[7]. 30 maja 2012 Radio z Wizją zakończyło nadawanie satelitarne[16]. Tego samego dnia zarząd Polskiego Radia zdecydował kontynuować jednak emisję Czwórki na Wizji w niektórych sieciach kablowych – już nie jako projekt telewizyjny, lecz jako „multimedialne radio dla młodych ludzi”[16]. Sygnał był dostarczany kablówkom światłowodem[16].


31 sierpnia 2014 roku projekt Czwórka Radio na Wizji zakończył nadawanie[17]. Jednocześnie usunięto teledyski. Obecnie za pomocą strony internetowej kanału można jedynie podejrzeć pracę prezenterów radiowych.



Ludzie Radia |



Dyrektorzy – redaktorzy naczelni |



 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.



  • Kamil Dąbrowa (2005–2006)[18]


  • Jacek Sobala (2006–2007)

  • Krzysztof Łuszczewski (2009-2014)

  • Iwona Kostka-Kwiatkowska (2014-2015)


  • Hanna Dołęgowska (od 2016)[19]



Audycje, ich autorzy, wydawcy, prowadzący i lektorzy |













































































































































































































































































































































































































































































































































osoba
tytuł audycji
Hubert Augustyniak
„Nocna zmiana: Beat Blender”
„BE 4”
„Ep-ka”
Norbert Borzym
„Funkadelia”
„Kluboteka”
„Klubowe ikony”
„Covery Samplery”
Paweł Bruger
„DJ Gra”
Radosław Brzózka
„BIS Ranek”
Tomasz Burnos
„Co Was Kręci na Sportowo”

Max Cegielski
„Kolektyw Masala”

Bartłomiej Chaciński
„HCH”

Filip Chajzer
„Piątek, piąteczek, piątunio”
Bartłomiej Czarkowski
„BIS Beat”
„Bisowisko”
„Co was kręci na muzycznie”
„Ctr All”[20]
„Ctrl Alt”[20]
„Dobry Wieczór”
Jan „JDabrowsky” Dąbrowski
„Terefere Radio”
Kamil Dąbrowa
„Antena RTV”
Hanna Dołęgowska (wydawca)
„Co was kręci?”
„Co was kręci na sportowo”
Katarzyna Dydo
„Stacja Kultura”
„Wiadomości kulturalne”
Mirosław Dzięciołowski
„DJ Pasmo: Strefa Dread”
Justyna Dżbik
„Popołudnik”
„Poranek OnLine”
Mariusz Filar
„Mocne nocne”
Piotr Firan
„Się mówi”
„Bed & Breakfast”
Mikołaj Foks
„Nocne cz@ty”
Piotr Galus
„4 bieg”
„Petarda”
Monika Góral
„Czarter Kultury”: „Film”
Mariusz Gzyl
„Mocne nocne”
Mikołaj Kacper Harasimiuk
„Radiowa Kuchnia Odsłuchowa”

Jacek Hawryluk
„HCH”

Błażej Hrapkowicz
„Hrapkowidz”
„Na cztery ręce”
„Tryb Głośnomówiący”
Marcin Hubert
„Basstion”
„Funkadelia”
„Nocna zmiana”
Mariusz Infulecki
„Audycja nr 1”
„Dancing”
„Poranek OnLine”
Anna Jabłońska
„Nowiny Radiowej Czwórki”
Kamil Jasieński
„4 litery”
„Drugie dno”
„Hejterska 4”
„Ministerstwo Dźwięku”
„Tędy po trendy”
„Wolę starsze, wolę młodsze”
Aleksandra Jasińska
„Na bogato”
„Tędy po trendy”

Aleksandra Kaczkowska
„DJ Gra”
„Rozmowy z Dźwiękiem”
Urszula Kaczyńska
„Covery, samplery”
„DJ Gra”
„DJ Pasmo”
„EX Magazine”
„Prywatka”
„Wszystkie covery świata”
Nina Karczmarewicz
„Ściąga z Popkultury”

Maciej „Lex” Kasprzyk
„Beats Friendly”
„DJ Gra”
„Strefa miejska”

Rafał „Praczas” Kołaciński
„Kolektyw Masala”
Katarzyna Kornet
„Europejski Lunch”
„Studenci w świat wzięci”

Marta „Marika” Kosakowska
„Nie tylko reggae”
Tomasz Kosiorek
„Na cztery ręce”
„Tryb głośnomówiący”
„Zostaw wiadomość”
Bartosz Koziczyński
„DJ Pasmo: Rock Blok”
Katarzyna Kozłowska
„Radiowa Kuchnia Odsłuchowa”
Jacek Kruczek (prezenter)
„Muzyczny Serwis Czwórki”
„Wolę starsze, wolę młodsze”
Janek Kruczkowski
„Absolutnie Niepoważni”
„Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki”
Jakub Kukla
„Stacja Kultura”
Gabriela Kulka „Gabofon”
Patryk Kuniszewicz
„Hyde Park”
„Nawiedzeni”
„Mamy to!”
„W cztery oczy”
„Zmiennicy”
Beata Kwiatkowska
„Konturówka”
„Na cztery ręce”
„Tryb Głośnomówiący”
Justyna Majchrzak
„BIS Up”
„Czat poliglotów”
„Ucho w ucho”
Paweł Malinowski
„Nowiny Radiowej Czwórki”
Jakub Marcinowicz
„Czwarty Wymiar”
„Drugie dno”
„Efekt Wow”
„InterAkcja”
„Jesteś zwycięzcą”
„Zmiennicy”
Grzegorz Markowski
„Antena RTV”
Bogumiła Marszalik
„Dobry Wieczór”
Bogusława Marszalik (wydawca)
„Kontrkultura”
Michał Matus
„Nowiny Radiowej Czwórki”

Marcin „Duże Pe” Matuszewski
„Czwarta Fala”
„RadioBisTaAudycja”
Dariusz Matyja (prezenter wiadomości sportowych)
„Strefa Sportu”

Tomasz Michniewicz
„Czarter Kultury”: „Film”
„Czarter Kultury”: „Klaps”
„Czarter Kultury”: „Scena”
„Dobry wieczór”
„Dziko i tanio”
„Popołudnik”
„Treleranek”
Olga Mickiewicz
„Konturówka”
„Na cztery ręce”

Grzegorz Miecugow
„Bubloteka”
Ewa Mierzejewska
„Nowiny Radiowej Czwórki”
Michał Migała
„Audycja nr 1”
„Dancing”
„Poranek OnLine”
Łukasz Napora
„DJ Pasmo”

Katarzyna „Novika” Nowicka
„Beats Friendly”
„DJ Gra”
„DJ Pasmo”
„Strefa miejska”

Witold Odrobina
„Po bandzie”

Michał Owczarek
„BIS Up”
„Mocne nocne”
Karol Pawłowicki (reporter)
„Na cztery ręce”
Michał Piwowarek
„W to mi graj”

Dawid Podsiadło
„Podsiadówka”
Tomasz Rawski
„Beats Friendly”
„Niedzielna sesja”

Maciej Rock
„Mocna Trzydziestka”
Magdalena Schejbal
„Schejbalanga”
Agnieszka Sielańczyk
„BIS Beat”
„Bisowisko”
Igor Sokołowski
„BIS Ranek”
„InterAkcja”
Michał Strzałkowski
„Europejski Lunch”
Sylwia Sułkowska
„Nocne cz@ty”

Maciej Szajkowski
„Folk Off”
Jan Szlagowski
„InterAkcja”
Karina Terzoni (wydawca)
„Rozbiegani”
„Dzień Kobiet”
Mateusz Tomaszuk
„Absolutnie Niepoważni”
„Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki”
„Off Control”
Justyna Tylczyńska (prezenter)
„Muzyczny Serwis Czwórki”
Raf Uzar
„Bed & Breakfast”
Jakub Wątły
„Liga punk rocka”
„Wszystko gra” / „Wstawaj, szkoda dnia!”
Katarzyna Węsierska
„Dzień Kobiet”
„Prywatnie w Czwórce”
„Strefa Prywatna”
„Serwis Kulturalny”

Michał „Numer Raz” Witak
„DJ Pasmo: Rap”
Marcin Witan
„W dobrych zawodach”
Andrzej Paweł Wojciechowski
„Bubloteka”
Romuald Wójcik
„Nowiny Radiowej Czwórki”
„Wszystko gra” / „Wstawaj, szkoda dnia!”
Renata Żuchowska
„Zostaw Wiadomość”
? „Atlas piosenek”
? „A to to, a co to?”
? „B-side”
? „Batyskaf”
? „Bardzo Inna Muzyka”
? „Bardzo Inna Selekcja”
? „Czarter Kultury”: „Książka”
? „Czarter Kultury”: „Teatr”
? „Ciemne strony rocka”
Hubert Augustyniak „Hubofon”
Darek Malejonek „Maleomova”
? „Mała historia muzyki”
? „Muzykoterapia”
? „Marker”
? „Radiokomputer”
? „Raport 2012”
? „Rozmowy intymne”
? „Rusz głową”
? „Trendyzator”
? „Selector”
? „Spis treści”
? „Ścieżka dźwiękowa”
? „Śniadanie w Czwórce”
Jakub Chuptyś
,,Pogłos"


Pracownicy nie wymienieni wyżej |




  • Filip Antonowicz

  • Piotr Apel

  • Wojciech Appel

  • Maciej Bąk (korespondent)

  • Krzysztof Bielecki

  • Anna Dąbkowska (reporterka)

  • Anna Depczyńska (reporterka)

  • Beniamin Filip

  • Marcel Galiński

  • Monika Gniewaszewska

  • Łukasz Halicki

  • Marta Hoppe (reporterka)

  • Justyna Janas (wydawca)

  • Michalina Jaworska (wydawca)

  • Tomasz Juszczak (reporter)

  • Krzysztof Kaczmarczyk

  • Magdalena Kasperowicz

  • Leszek Kaźmierczak

  • Rafał Kątny (reporter)

  • Piotr Kędzierski

  • Katarzyna Klepaczewska (reporterka, wydawca)

  • Marta Kowalczyk (korespondentka)

  • Karolina Kowalska

  • Alex Kubaczewski

  • Katarzyna Kucharska (reporterka)

  • Małgorzata Kucharska

  • Marek Lebioda

  • Radosław Masłowski

  • Aleksandra Nagel

  • Anna Mucha

  • Sebastian Ogórek

  • Kamil Olak

  • Piotr Orawski

  • Martyna Ogonek (reporterka)

  • Maciej Oswald (reporter)

  • Ewelina Pacyna

  • Kamil Piechowski (reporter)

  • Grzegorz Połatyński

  • Magdalena Rożniecka (reporterka)

  • Paweł Skwierawski

  • Mateusz Sienkiewicz (korespondent)

  • Paweł Siwek

  • Tomasz Słodki


  • Andrzej Sowa (dziennikarz naukowy)

  • Izabela Stanisławska (korespondentka)

  • Marek Staszyc

  • Paweł Szawczukiewicz

  • Arkadiusz Wilman (korespondent)

  • Marcin Wiśniowski

  • Hirek Wrona

  • Jakub Zańczak

  • Patrycja Zielińska (wydawca)

  • Małgorzata Zmaczyńska (reporterka)




Odbiór analogowy – dawne częstotliwości radiowe |





  • Białystok – 91,1 MHz[21]


  • Bydgoszcz – 96,2 MHz[21]


  • Ciechanów – 95,5 MHz[21]


  • Częstochowa – 98,9 MHz[21]


  • Elbląg – 101,2 MHz[21]


  • Gdańsk – 93,4 MHz[21]


  • Gorzów Wielkopolski – 105,4 MHz[21]


  • Grudziądz – 104,8 MHz[21]


  • Iława – 104,8 MHz[21]


  • Inowrocław – 90,0 MHz[21]


  • Kalisz – 94,2 MHz[21]


  • Katowice – 95,9 MHz[21]


  • Kędzierzyn-Koźle – 97,3 MHz[21]


  • Kielce – 87,6 MHz[21]


  • Kołobrzeg – 87,9 MHz[21]


  • Koszalin – 92,8 MHz[21]


  • Kraków – 97,2 MHz[21]


  • Krynica-Zdrój – 98,4 MHz[21]


  • Kwidzyn – 104,8 MHz[21]


  • Legnica – 103,3 MHz[21]


  • Leszno – 107,9 MHz[21]


  • Lębork – 107,5 MHz[21]


  • Lubań (woj. dolnośląskie) – 90,6 MHz[21]


  • Lublin – 99,0 MHz[21]


  • Łobez – 100,6 MHz[21]


  • Łódź – 107,3 MHz[21]


  • Olsztyn – 97,9 MHz[21]


  • Opole – 100,8 MHz[21]


  • Ostrołęka – 93,4 MHz


  • Ostrów Wielkopolski – 94,2 MHz[21]


  • Poznań – 100,2 MHz[21]


  • Przemyśl – 91,0 MHz


  • Radom – 97,5 MHz[21]


  • Rzeszów – 91,5 MHz[21]


  • Siedlce – 97,4 MHz[21]


  • Słupsk – 106,8 MHz[21]


  • Stalowa Wola – 97,7 MHz[21]


  • Stargard – 107,6 MHz[21]


  • Szczecin – 88,4 MHz[21]


  • Tarnów – 99,9 MHz[21]


  • Toruń – 89,7 MHz[21]


  • Warszawa – 92,0 MHz[21]


  • Wałbrzych – 94,3 MHz[21]


  • Wetlina (woj. podkarpackie) – 103,6 MHz[22] (nadajnik nie został uruchomiony)


  • Wrocław – 107,5 MHz[21]


  • Zamość – 95,3 MHz[21]


  • Zielona Góra – 104,0 MHz[21]




Odbiór cyfrowy |


Od 1 października 2013 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[23].



 Zobacz więcej w artykule Digital Audio Broadcasting, w sekcji Multipleks Polskiego Radia (MUXR3).


Słuchalność |


Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu IV wynosi 0,6 proc., co daje tej stacji 9. pozycję w Polsce[24].



Zobacz też |


  • Historia radiofonii w Polsce


Przypisy |




  1. Rusza radiowa „Czwórka”


  2. Maciej Kozielski: Billboardy ”Słowem wszystko” to teaser kampanii promującej Polskie Radio 24 (pol.). press.pl, 2016-08-23. [dostęp 2016-08-25].


  3. Polskie Radio: Częstotliwości Polskiego Radia BIS (UKF) (pol.). oficjalna strona Polskiego Radia, zarchiwizowana przez Internet Archive, 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-08-02)].


  4. Rekord słuchalności RMF FM, traci "Jedynka" (pol.). Wirtualnemedia.pl, 2007-07-10. [dostęp 2010-01-04].


  5. Top 100 tematycznych kanałów TV. Które najpopularniejsze? (pol.). media2.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-09-05].


  6. abcd Rusza testowa wersja Radia Na Wizji. polskieradio.pl, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-30].


  7. abcd Tomasz Augustyniak: Radiowa Czwórka rozwiązuje umowy na nadawanie Radia z Wizją. Press.pl, 2011-11-30. [dostęp 2011-12-17].


  8. UPC Polska: Disco Polo Music zastąpiło radiową Czwórkę na wizji - , Disco Polo Music | media2.pl, media2.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).


  9. abcd Radio na Wizji na k. 157. w nboxach. SAT Kurier, 2011-01-21. [dostęp 2011-01-21].


  10. ab Czwórka - Radio z Wizją - już nadajemy!. polskieradio.pl.


  11. Radio na Wizji testuje na 13E. Satkurier.pl, 2011-01-10. [dostęp 2011-01-13].


  12. Antoni Woźniak: Startuje Radio na Wizji – nowy produkt Polskiego Radia. FrazPC.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-21].


  13. ab Anita Dąbek: Radio na Wizji HD w łódzkiej TV-SAT 364. SATKurier.pl, 2011-02-23. [dostęp 2011-12-17].


  14. abc Łukasz Szewczyk: Czwórka - Radio z Wizją zniknie z kablówek i platform satelitarnych. media2.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-17].


  15. Radio z Wizją - zostanie samo radio. Gadzetomania.pl, 2011.


  16. abc Czwórka Polskiego Radia pozostanie w kablówkach, ale w nowej formule. Press, 2012-05-30. [dostęp 2012-06-01].


  17. Czwórka Radio z Wizją już nie nadaje | Polonica - SATKurier.pl, www.satkurier.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).


  18. Kamil Dąbrowa szefem radiowej Jedynki. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A. / Jedynka, 18 października 2011. [dostęp 16 lutego 2016].


  19. Czwórka - Zespół [wersja z 31 maja 2016]. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A..


  20. ab Polskie Radio S.A.: Jesień w Radiu BIS (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2007-08-30. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-04)].


  21. abcdefghijklmnopqrstuvwxyzaaabacadaeafagahaiajakalamanaoapaqar Częstotliwości: Czwórka (pol.). Polskie Radio Online.


  22. podkarpackie. Stacje nadawcze - Dla nadawców i operatorów - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji


  23. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].


  24. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół (pol.). portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].



Linki zewnętrzne |


  • Oficjalna strona internetowa Programu IV Polskiego Radia





Popular posts from this blog

Арзамасский приборостроительный завод

Zurdera

Крыжановский, Сергей Ефимович