Herb Rumunii






Herb Rumunii




Herb Rumunii w latach 1992–2016




Monarchistyczny, przedwojenny (obowiązujący w latach 1921–1947) herb Rumunii (w odmianie wielkiej)




Pierwsza wersja socjalistycznego godła – obowiązywała tylko od stycznia do marca 1948 roku




Godło z lat 1948–1952 (jeszcze bez czerwonej gwiazdy)




Godło z lat 1952–1965




Późniejsza wersja godła socjalistycznej Rumunii – od 1965 do 1989. Rysunek pozostał ten sam, natomiast skrót R.P.R zastąpiono napisem REPUBLICA SOCIALISTǍ ROMÂNIA


Herb Rumunii w obecnej formie został przyjęty w 2016 roku, jednak wzorowany jest na pierwotnej wersji herbu, pochodzącej z 1859 roku.


Gdy w wyniku zjednoczenia Wołoszczyzny i Mołdawii powstało państwo rumuńskie postanowiono, że jego herb będzie nawiązywać do tradycyjnych symboli Wołoszczyzny (złoty orzeł z krzyżem w dziobie) i Mołdawii (byk z gwiazdą między rogami). W 1867 roku zostały dodane symbole czterech prowincji Rumunii (m.in. dwa delfiny symbolizujące Morze Czarne w 1880 r), a na środku umieszczono herb panującej w kraju dynastii Hohenzollernów z linii Hohenzollern-Sigmaringen (czarno-biała szachownica).


W 1921 do herbu dodano symbol Siedmiogrodu oraz lew i kamienny most, reprezentujący Banat. W wersji wielkiej tarcza z herbem podtrzymywana była przez dwa lwy, zaś nad nią znajdowała się królewska korona.


W 1948 roku władze komunistyczne zmieniły symbolikę państwową na typowo socjalistyczną.


Po upadku rządów komunistycznych parlament rumuński w 1992 r., wzorując się na małej odmianie przedwojennego herbu wprowadził herb państwowy w obecnym kształcie[1]. W 2016 r. dokonano modyfikacji herbu poprzez dodanie korony na głowie orła[2].
Złoty orzeł umieszczony w centralnym miejscu symbolizuje odwagę, a lazurowe tło – niebo. Tarcza herbowa umieszczona na piersi orła podzielona jest na pięć części i zawiera symbole poszczególnych rumuńskich krain historycznych:



  • orzeł z krzyżem w dziobie, taki sam jak główny orzeł występujący w godle – symbolizujący Wołoszczyznę,

  • głowa byka lub tura z gwiazdą między rogami – symbolizująca Mołdawię,

  • lew z szablą w łapie na kamiennym moście – symbolizujący Banat,

  • dwa delfiny – symbolizujące Dobrudżę (i Morze Czarne),

  • orzeł i siedem wież – symbolizujący Siedmiogród


W herbie pozostawiono przedwojenne insygnia królewskie: miecz i berło, umieszczone w łapach orła. Obecnie oznaczają one suwerenność.



Godło Rumunii w latach 1948–1989 |


W okresie komunistycznym tradycyjne symbole zostały zastąpione nowym. Nowe godło wzorowane było na godłach republik radzieckich: otoczone było wieńcem z kłosów (symbolizujących rolnictwo), od 1952 zawierało czerwoną gwiazdę – symbol socjalizmu, zaś jego centralnym elementem był krajobraz górskiego lasu, z widoczną wieżą wiertniczą. Nawiązywać miało to do typowego widoku rumuńskiej prowincji, oraz wskazywać na rozwój kraju pod rządami nowego ustroju. Jedynymi tradycyjnymi narodowymi motywami umieszczonymi w godle była wstęga w barwach rumuńskiej flagi, na której napisano skrót nazwy kraju. Godło było umieszczane także na ówczesnej fladze Rumunii. W latach 60. godło przeszło drobną modyfikację polegającą na zastąpieniu skrótu nazwy państwa R.P.R (Rumuńska Republika Ludowa) napisem REPUBLICA SOCIALISTǍ ROMÂNIA (Socjalistyczna Republika Rumunii). Symbol z tego okresu kojarzony był powszechnie nie z państwem i narodem, ale ze wszystkimi zbrodniami i niedogodnościami systemu, stąd był on w społeczeństwie bardzo niepopularny, i gdy w 1989 r. doszło w Rumunii do zamieszek antykomunistycznych powszechnie niszczono godła państwowe i wycinano ich wizerunki z flag.


Po przemianach ustrojowych z roku 1989 godło to nie było używane.




Zobacz też |



  • Rumunia

  • Flaga Rumunii

  • Hymn Rumunii



Przypisy |




  1. Lege nr. 102 din 21 septembrie 1992 privind stema ţării şi sigiliul statului (Monitorul Oficial nr 236 z dnia 24 września 1992 r.)


  2. Lege nr. 146 din 12 iulie 2016 pentru modificarea Legii nr. 102/1992 privind stema tarii si sigiliul statului (Monitorul Oficial nr 542 z dnia 19 lipca 2016 r.)





Popular posts from this blog

浄心駅

カンタス航空