Albino Friaça Cardoso (ur. 20 października 1924 w Porciúncula-RJ , zm. 12 stycznia 2009 w Itaperunie) – brazylijski piłkarz grający na pozycji napastnika. Zdobywca srebrnego medalu na mistrzostwach świata w 1950 roku.
Spis treści
1Kariera
1.1Kluby
1.2Reprezentacja
2Trofea
3Bibliografia
Kariera |
Kluby |
Friaça rozpoczął zawodową karierę w 1943 roku. Przez kolejne 6 lat występował w klubie CR Vasco da Gama z Rio de Janeiro. Później przez rok grał w barwach São Paulo FC. Przez pół sezonu był w składzie Ponte Preta Campinas by w 1951 roku powrócić do swojego pierwszego klubu. Po następnym sezonie znów na krótko założył koszulkę zespołu z Campinas. Kolejny sezon 1953/1954 spędził w CR Vasco da Gama. Po 3 latach wznowił karierę i przez rok bronił barw Guarani FC.
Reprezentacja |
Friaça został powołany na turniej mistrzostw świata w 1950 roku. Drużyna Brazylii pewna tytułu, rozgrywała wspaniałe mecze, gromiąc kolejnych rywali. W rundzie finałowej, w decydującym o tytule spotkaniu wystąpiły zespoły Brazylii i Urugwaju. W 47 minucie Friaça zdobył dla Brazylii pierwszą bramkę w meczu. Był to jego jedyny gol w turnieju, jak i w ogóle w występach reprezentacji. Jednak Brazylia sensacyjnie przegrała 1:2. Z reprezentacją zdobył złoty medal igrzysk panamerykańskich w 1951 roku w Buenos Aires, dwukrotnie Copa Rio Branco w 1947 i 1950 roku oraz Taça Oswaldo Cruz w 1950 roku.
Trofea |
Campeonato Carioca - 1945 i 1947 z CR Vasco da Gama
Torneio Relâmpago - 1946 z Vasco da Gama
Torneio Municipal - 1946 i 1947 z Vasco da Gama
Copa Rio Branco 1947 i Copa Rio Branco 1950 z Brazylia
Campeonato Sul-Americano de Clubes - 1948 z Vasco da Gama
Campeonato Paulista - 1949 z São Paulo FC
Srebrny medal mistrzostw świata w piłce nożnej 1950 roku
Questa voce o sezione sull'argomento finanza aziendale non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti . Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Questa voce sull'argomento finanza aziendale è solo un abbozzo . Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. In economia aziendale il fatturato (detto anche volume d'affari ), secondo la corretta tecnica ragioneristico-tributaria, è la somma dei ricavi delle vendite [1] e/o delle prestazioni di servizi nonché degli altri ricavi e proventi ordinari di un'azienda registrati ai fini IVA per cui, quindi, è stata emessa fattura. I concetti, infatti, si ritrovano essenzialmente in ambito IVA. In un'accezione non tecnica e meramente corrente nel commercio, viene considerato volgarmente come la somma dei ricavi dell'impresa [2] . In realtà, il concetto di fatturato deriva diretta...